دوره 2، شماره 1 - ( زمستان 1400 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dolati Z, Seyed Asri S Z, Shokouhi F. The Effectiveness of Aerobic Exercise on Corona Anxiety and Interpersonal Communication Skills in Recovered Covid-19 Women. JCSNP. 2022; 2 (1)
URL: http://jcsnp.ir/article-1-21-fa.html
دولتی زهرا، سید عصری سیده زهرا، شکوهی فاطمه. اثربخشی تمرین‌های ورزشی هوازی بر اضطراب کرونا و مهارت‌های ارتباطی بین‌فردی در زنان شاغل بهبودیافته از کووید ۱۹. عصب‌روانشناسی بالینی ورزشی. 1400; 2 (1)

URL: http://jcsnp.ir/article-1-21-fa.html


1- دانشجوی دکتری روانشناسی، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران.
2- دانش آموخته کارشناسی ارشد روانشناسی، واحد تنکابن، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران.
چکیده:   (307 مشاهده)
زمینه و هدف: شیوع ویروس کرونا بحران شدیدی در سطح جهان ایجاد کرده است و مسئولان کشورهای گوناگون مجبور به وضع قانون‌هایی برای جلوگیری از گسترش آن شده‌اند که آسیب‌های روانشناختی و بین‌فردی بسیاری را نیز به دنبال داشته است. فعالیت بدنی به‌عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در بهبود شرایط جسمی و روانی افراد شناخته شده است؛ از این رو، هدف از انجام این پژوهش تبیین روانشناختی نقش ورزش هوازی بر اضطراب کرونا و مهارت‌های ارتباطی بین‌فردی در زنان شاغل  ۳۰ تا ۴۰ ساله مبتلا به کووید ۱۹ در شهر تهران بود.
روش: طرح کلی این مطالعه با توجه به اهداف و ماهیت پژوهش یک طرح آزمایشی با پیش آزمون-پس آزمون همراه با گروه گواه است. جامعه مورد مطالعه در این پژوهش شامل زنان شاغل ۳۰ تا ۴۰ ساله شهر تهران در سال ۱۴۰۰ بود. نمونه پژوهش شامل ۶۰ نفر از زنان شاغل ۳۰ تا ۴۰ ساله شهر تهران بود که با روش نمونه‌گیری در دسترس و داوطلبانه از منطقه ۲ تهران انتخاب شدند. به منظور جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه‌های اضطراب کرونا ویروس (علی‌پور و همکاران، ۱۳۹۸)، و مهارت‌های ارتباطی میان فردی (فترو، رودس، و هی ۲۰۱۰) استفاده شد.
یافته‌ها: بر اساس یافته‌ها میانگین گروه آزمایش در مؤلفه‌های مهارت‌های ارتباطی میان‌فردی (توسعه و حفظ ارتباط، همدلی، مهارت ارتباطی و حل تعارض) پس از اجرای ورزش هوازی به‌طور معناداری افزایش و میانگین نمره اضطراب کاسته شد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل بیانگر آن است که اجرای تمرین‌های ورزش هوازی یک روش مناسب برای کاهش اضطراب کرونا و بهبود مهارت‌های ارتباطی بین‌فردی زنان شاغل بهبودیافته از کرونا است.
شماره‌ی مقاله: 3
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی ورزشی
دریافت: 1400/8/23 | پذیرش: 1400/10/13 | انتشار: 1400/11/15
* نشانی نویسنده مسئول: دانشجوی دکتری روانشناسی، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران.

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مجله عصب روانشناسی بالینی ورزشی است.

طراحی و برنامه‌نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Journal of Clinical Sport Neuropsychology

Designed & Developed by : Yektaweb